Mi is az a NAVTEX? Teljesség igénye nélkül pár szót azért érdemes róla ejteni.
Sok helyen hallani, találkozni a hajózásban a NAVTEX kifejezéssel. Kedvtelési célú charter hajókon speciel pont nem, de szerves része a hajózásnak, információ áramlásnak, még ha ez utóbbit csak egyoldalúan teszi, azaz csak vesszük az adást.
Az IMO ( International Maritime Organization azaz Nemzetközi Tengerészeti Szervezet ) hozott egy határozatot 1979.-ben, melynek folyományaként létrejött a World-Wide Navigational Warning System, azaz nemzetközi Navigációs Előrejelző Szolgálat. Ez a szolgálat fogta össze az addig saját nemzeti vizeken levő előrejelző, tájékoztató szolgáltatásokat egy, általános nemzetközi rendszerré, és egységesítette a szabályokat, a forgalmazás módját. Ez a rendszer eleinte hagyományos rádiótávíró üzemmód volt, későbbiekben azonban elterjedt maga a NAVTEX rendszer mely nem más, mint egy vevő egység egy sornyomtatóval. Azaz ezt a közelmúltig minden esetben nyomtatva kapta meg a hajó. Ma már egyre inkább előtérben a kijelzővel ellátott készülékek, ahol magán a kijelzőn jelenik meg és a készülékben tárolódnak is ezek az üzenetek.
A NAVTEX része a GMDSS eszközöknek.300 BRT alatti hajókon nem kötelező felszerelés, de az A1-A4 körzeteknek kötelező felszerelése.
Frekvenciája 518kHz egységesen, minden rádióállomáson.
A földet 16 részre osztották. Ezeket hívjuk NAVAREA körzeteknek. Az adás időben eltolva adják le üzeneteiket, ahogy az időzónák változnak.
A NAVTEX adók NAVAREA adásokat adnak, mely nem más mint az adott navigációs zónára érvényes hosszabb távú előrejelzések. Például a Földközi.tenger és az Adria a NAVAREA-III.-as NAVTEX zónába tartozik.
NAVTEX üzenet lehet időjárással kapcsolatos információ, hajózás biztonságával kapcsolatos információ, vészhelyzeti információ…. Ezeket az üzeneteket kategóriába sorolták.
- A: Navigációs információk, figyelmezetések
- B: Viharjelzések
- C: Jégjelentés
- D: Vászhelyzeti riasztás és kutatás-mentés közlemények
- E: Időjárás jelentések
- F: Révkalauz üzenetek
- G: DECCA rendszer üzenetek
- H: LORAN rendszer üzenetek
- I: OMEGA rendszer üzenetek
- J: SATNAV rendszer üzenetek
- K: Egyéb rádiónavigációs szolgálatok üzenetei
- L: További navigációs ingormációk, figyelmeztetések, az „A” kiegészítése
- M-U: foglalt
- V: Halászoknak információk, figyelmeztetések
- W-Y: foglalt
- Z: Nincs üzenet

Magukat a táviratokat kategóriánként sorszámozzák 01-99.-ig. Amint elérte a 99.-es sorszámot újra kezdik. Így a vevő azonosítani tudja a táviratokat.
Lehetőségünk van arra is, hogy egyes kategóriákat kizárjunk. Pl vitorlással nem biztos, hogy a halászoknak szánt üzenetekre szükségünk van. Ez alól kivétel az „A”, „B”, „D” kategória. Azaz ezeket nem tudjuk kizárni.
További részletek érdekelnek? Gyere el a VHF/SRC tanfolyamunkra február 24.-én!